Naše tipy jak BOjovat s inflací

Růst cen je silné téma posledních měsíců a palcové inflační titulky jsou všude. Straší nás její výše. Přes 17 %. Vzniká potřeba „něco s tím dělat“. Ale co?

Jaké jsou možnosti a na co si dát pozor?

 

Řešit inflaci je potřeba v dlouhém horizontu (mimochodem při průměrné inflaci 4 % na horizontu 15 let přijdete o 44 % hodnoty peněz. Na konci článku je zajímavá tabulka). Porazit aktuálně vysokou inflaci je velká výzva. Pozor na zázračná řešení. Může to být velmi nebezpečné. Objevují se různé verze zlatých spoření, pochybných korporátních dluhopisů, robotických investic, ale i „skvělých“ kryptoměn. Před zázraky, skrytými příležitostmi a zaručenými radami varujeme. Většinou z toho je ve výsledku problém a inflace Vás nemusí připravit o 17 %, ale klidně o 100 %.

Pro správné zhodnocení a práci s penězi je klíčové si říct:

  • Cíl. Na co dané peníze potřebuji, jaký s nimi mám záměr.
  • Kdy dané peníze využiji. Je to za rok, za 5 let, za 15 let nebo 25?
  • Kolik. Kolik prostředků mám volných, kolik potřebuji mít na daný účel.

BO! my se na finance díváme v souvislostech. Zpracováváme pro klienty investiční plán nebo řešíme celé portfolio, formou finančního plánu. Pro rychlý přehled jsme to velmi zjednodušili a možnosti rozdělili do 3 typů, podle doby investice.

Mám rezervu a leží mi na běžném účtu skoro za 0

Pro uložení hotovosti Vám umíme zajistit zhodnocení 6,25 % ročně.

Konkrétních nástrojů je více. Většinou jde o řešení, které využívá uložení peněz u ČNB, takže jde o bezpečnou (konzervatiní) variantu. ČNB dnes bankám umožňuje zhodnotit peníze 7 % p.a. a lze na tom participovat více, než na vašem běžném nebo spořícím účtu u velké banky.

Jednou z variant je fond investující právě do těchto nástrojů ČNB a druhým řešením je zhodnocení hotovosti v rámci nástroje Edward.

Rádi vám obě varianty představíme do detailů, stačí nám napsat níže.

Chci zhodnotit peníze na cca 5 let

V takovém případě jsou zajímavé dluhopisové fondy. Tento typ investice delší dobu nedával smysl. Díky růstu sazeb je situace jiná a dnes je to zajímavý způsob, jak na několik let investovat konzervativně, ale se zajímavým výnosem.

Vhodných fondů je několik a rádi vám pomůžeme s výběrem, případně ukážeme, jaké jsou rozdíly. Bavíme se o klasických státních dluhopisech. Žádné korporátní dluhopisy. Tam dnes vnímáme riziko. České státní dluhopisy jsou v pořádku a i zde je zajímavý výnos.

Chci investovat na delší dobu, peníze teď nepotřebuju.

Pokud chcete investovat na delší dobu, je dobré přemýšlet o investičním portfoliu. Výsledný mix se liší dle klienta a vždy nastavujeme individuálně.

Obecně akciové trhy dnes přináší zajímavé ocenění a může být vhodná doba začít s pravidelnou investicí, ale umíme si poradit i s jednorázovou investicí, kterou stále doporučujeme rozložit v čase na několik fází.

Pro plánování a investice často využíváme investiční platformu Edward. Jedná se o chytrý nástroj. Lze v něm nastavit cíle a plánovat, využívá systém 3 kyblíků, pomáhá nám rozinvestovat jednorázový vklad, využít poklesy trhu, je postaven na moderních a nízkonákladových nástrojích.

Jestli vás zajímá dlouhodobější investice, může být Edward fajn varianta, ale jako první krok je důležité si ujasnit co chcete, kdy to chcete a o kolika penězích uvažujete a nezbytné je vzít v potaz i Vaše dosavadní zkušenosti. Ale to vše řešíme v rámci úvodního setkání, které je nezávazné. Po něm se můžete rozhodnout, zda Vám řešení dává smysl a můžeme případně pokračovat ve spolupráci.

Pokud Vás to zaujalo, ozvěte se nám a můžeme se potkat v jedné z našich poboček nebo klidně i na online hovoru. Náš pohled je shrnutý do těchto bodů:

  • Aktuálně porazit inflaci je velmi těžké. Nad inflací a zhodnocením peněz přemýšlejte dlouhodobě.
  • Dávejte pozor na super zázračné tipy, jak rychle vydělat moc peněz. Můžete přijít o více, než jen inflaci.
  • Pokud řešíte jednu ze situací popsaných výš a dává vám smysl náš pohled, ozvěte se a můžeme to společně probrat.
*
*
*
*
fullname: email: fname:

 

PS: Níže je zmíněná tabulka inflace, která ukazuje, o kolik peněz vás připraví inflace při různé výši na různém časovém horizontu. 17 % dlouhodobý průměr nepředpokládáme a asi ani 10 %, ale klidně se podívejte na sloupeček se 4 %.