1 zásadní (a bohužel častá) chyba při prodeji nemovitosti. Vyhněte se jí.

Tou chybou je špatně nastavená prodejní cena. Nesprávným nastavením můžete přijít o dost peněz a může se vám prodej výrazně protáhnout a komplikovat.

Proč se chyba stále opakuje a jak optimální cenu určit správně?

Aktuální trh je zcela jiný, než před 12 nebo i 6 měsíci. Velmi výrazně poklesl počet zájemců. Lidé stále bydlet chtějí, ale mají větší obavy z budoucnosti a také je brzdí velmi vysoké úrokové sazby, které dělají bydlení méně dostupné. Aktuálně tedy neplatí, že se prodá cokoliv a za jakoukoliv cenu.

Je z čeho vybírat

Velmi rychle roste počet nabídek na realitních serverech. Na grafu vidíte vývoj od roku 2019, kdy začínal výrazný zájem o koupi bydlení a nabídka se zmenšovala. Vše gradovalo začátkem roku 2021, kdy se prodalo téměř vše.
Od března 2022 je vidět rychlý a strmý nárůst počtu nabídek. Jsou lokality, kde jste dříve spočítali volné byty na prstech rukou. Nyní je ve stejném místě třeba 60 i 90 bytů k dispozici. Je tedy z čeho vybírat.

Zlevňuje se

Ekonomickou teorii vidíme v praxi. Klesá počet lidí, kteří chtějí koupit (klesá poptávka) a roste množství nemovitostí k dispozici (roste nabídka). Otěže přebírá kupující, více vyjednává o ceně a může si vybírat. Důsledkem je pokles ceny.

Na dalším grafu je vidět počet zlevněných domů a bytů. Tedy počet nemovitostí, kde na realitních serverech došlo ke snížení ceny. Zřejmý je obrovský nárůst slevovaných nemovitostí, zejména v posledním měsíci.

Chyba při nastavení ceny

Toto zlevňování je dáno tím, že byla špatně nastavená prodejní cena. Majitelé chtějí prodat za maximum. Požadují ceny z prodejů, které dříve byly v jejich okolí, ale to bylo několik měsíců zpět. Takové ceny už nejsou kupujícími akceptovatelné. To je realita a je potřeba ji přijmout. Dnes sehnat kupce je složitější. Výrazně roste i průměrná cena slevy. Cenu je potřeba nastavit optimálně.

Co z toho plyne pro Vás?

  • Musíte nastavit správně cenu. Příliš nízká cena a přijdete zbytečně o peníze. Příliš vysoká a nebude se prodávat, nebude zájem, začne Vás tlačit čas. Zlevníte. Zájemci to vidí a ucítí vaší potřebu prodat, tlačí na cenu a jste pod tlakem s dalším snížením. Zlevníte znovu a ve výsledku se dostanete daleko níže a ještě to bude trvat delší dobu. Pokud potřebujete prodat nebo o prodeji přemýšlíte, poraďte se s odborníkem, který pomůže nastavit optimální cenu.

  • Určete strategii prodeje. BO! my s klienty nastavujeme strategii prodeje individuálně. Nástroje a taktiky prodeje se dle typu a stavu nemovitosti liší. I dnes umíme udělat aukci a dostat na ní větší počet zájemců, ale je to pro specifické nemovitosti. Poradíme vám a společně připravíme strategii prodeje vhodnou pro vaši nemovitost.

  • Profesionální prezentace je dnes velmi důležitá. Na trhu je daleko více nemovitostí. I ta vaše bude soupeřit s dalšími. Je potřeba, aby vypadala skvěle, aby zaujala. Musíte vyzdvihnout přednosti a předvést ji v nejlepším světle. Je to jako příprava na rande ;-), taky si dáte záležet, jak vypadáte a chcete zaujmout. BO! i v tomto Vám umíme pomoci a zpracujeme profi prezentaci, mrkněte třeba tady nebo zde.

  • Nenechte se ukolébat. Chcete prodat nebo prodávat? Konzultujte cenu s odborníkem. Pokud si vyberete makléře, protože kývne na cenu, kterou si řeknete, tak je to na začátku hezký pocit, ale pustili jste se do nebezpečné hry. Jestli s vámi makléř diskutuje cenu, argumentuje, dodá informace, proč to má být jinak, minimálně se pozastavte a zamyslete. Ověřte si jeho odbornost a relevantnost informací a zvažte, zda nedává smysl dát na doporučení odBOrníka. Může Vám to ušetři peníze a čas.

Nechte nám na sebe kontakt a správnou cenu společně nastavíme.

Reference spokojených klientů najdete na této stránce a zde se můžete podívat na námi zrealizované prodeje.

*
*
*
email: phone: fname:

 

Data využítá v článku pochází z nástroje valuo.cz, profesionální nástroje pro analýzu cen na realitním trhu.